K čemu je baňkování, jak funguje a proč ho dělat? Víte, že existuje i krvavé baňkování, k čemu je vlastně dobré? Co mají baňky vlastně společného s celulitidou?

Baňkování patří k uznávaným starověkým čínským metodám, zmínky o něm jsou staré více jak 5000 let. Do dnešní doby je součástí tradiční čínské medicíny.

Baňkováním rozumíme přikládání různě velkých nádobek z různých materiálů, v nichž vytvoříme podtlak, který způsobí přisátí na pokožku. Baňky se přikládají na určitá místa (reflexní zóny, akupunkturní body), nebo se používají dynamicky k masáži.

Tato technika má za cíl vytáhnout přebytek čchi z daných bodů na těle, rozproudit energetické dráhy, zrovna tak vytáhnout toxiny k povrchu, čistit krev a otvírat kožní póry.  Pod tlakem baňky můžeme i vrátit dislokované obratle do původní polohy.

Rozlišujeme dvě formy baňkování:

  1. suché – nekrvavé – bez porušení kůže
  2. mokré – krvavé – daný bod na kůži se prořízne nebo propíchne, metoda je tak účinnější, vytáhne se „špatná“ krev, tato metoda se v západní medicíně moc nepoužívá, je bolestivá a pro klienty ne úplně přívětivá

Podle mechanismu vzniku podtlaku rozdělujeme několik typů baněk:

  • Bambusové – horká voda
  • Skleněné – nahřívání plamenem
  • Plastové – speciální ventil
  • Silikonové – vytlačení rukou terapeuta

Já osobně používám pouze plastové a silikonové. Dají se sterilizovat a jeví se mi jako nejpraktičtější. Oheň a horká voda mi nepřijdou v kombinaci s tělem jako vhodná záležitost 😀 Zrovna tak se u mě nemusíte bát krvavé varianty baněk 😀

Baňky primárně používám k ovlivnění ztuhlých a namožených svalů, čištění organismu od toxických látek ve svalech usazených (budete se divit, kolik nepořádku je baňka schopná vytáhnout). Působí tak reflexně, fyzikálně, ale i metabolicky tím, že ovlivňuje pochody látkové výměny, lymfatického systému a stimuluje imunitu organismu. Stejně jako pomáhá při bolestech pohybového aparátu, přispívá i ke zmírnění vnitřních obtíží. Dále baňky můžeme využít k ovlivnění spastických problémů, artrózy, parestezie, vysokého krevního tlaku, plicních chorob a mnoho dalšího. Hlavně ženám udělá pravděpodobně radost, že přes aktivaci lymfatického systému zmírňuje celulitidu.

Po aplikaci baněk, hlavně těch statických často dochází k vytvoření podlitiny (modřiny), která není na škodu, takže se nemusíte bát 😊

Bojujte baňkami proti zatuhlým svalům a celulitidě.
Štítky:            

Napsat komentář